For more than a decade, Lima’s Sports Radio 93.1 The Fan has covered high school sports in the area like no one else.

Below, you’ll find some of our broadcasts over the years.

  1. If you do not see a game listed, unfortunately, we no longer have a copy of that game.
  2. Also, unfortunately, we don’t have the ability to provide these games on CDs to fans. Feel free to share the links to each individual game.

 

HIGH SCHOOL FOOTBALL

2013
Week 1 – Elida 20 Delphos St. John’s 0
Week 2 – Celina 42 Bath 15
Week 3 – Wapak 42 Elida 0
Week 4 – Lima Senior 13 Fremont Ross 12
Week 5 – Spencerville 39 Columbus Grove 27
Week 6 – Kenton 34 Ottawa-Glandorf 10
Week 7 – Kenton 48 Elida 2
Week 8 – Crestview 50 Spencerville 34
Week 9 – Ada 25 Delphos Jefferson 20
Week 10 – Toledo Whitmer 83 Lima Senior 28
Week 11  – Kenton 58 Galion 14
Week 12  – Kenton 46 Wooster Triway 6
Week 13  – Kenton 46 Bryan 43
Week 14  – Clinton-Massie 21 Kenton 20


2014
Week 1 – Delphos St. John’s 40 Elida 34 2 OT
Week 3 – Lima Senior 62 Piqua 20
Week 4 – St. Marys 47 Elida 46 OT
Week 5 – Kenton 49 Shawnee 7
Week 7 – Ada 22 Crestview 15
Week 8 – Kenton 19 Bath 13
Week 9 – Toledo Central Catholic 56 Lima Senior 33
Week 10 – Toledo Whitmer 41 Lima Senior 7
Week 11 – Harrison 37 Lima Sr. 36
Week 12 – Tinora 37 Spencerville 0


2015
Week 1 – Coldwater 42 Kenton 0
Week 3 – Ottawa-Glandorf 28 Van Wert 16
Week 4 – Toledo Whitmer 49 Lima Senior 33
Week 5 – Wapak 24 Bath 14
Week 6 – Lima Senior 49 Toledo St. Francis 7
Week 7 – Lima Senior 41 Findlay 34
Week 8 – Elida 28 Kenton 19
Week 9 – Elida 28 Ottawa-Glandorf 21
Week 10 – Bath 34 Elida 21
Week 11 – Lima Sr. 44 Miamisburg 42 OT


2016
Week 1 – Lima Senior 24 Middletown 17
Week 2 – Ottawa-Glandorf 24 Bath 13
Week 3 – St. Marys 43 Shawnee 7
Week 4 – Wapak 12 Elida 7
Week 5 – Spencerville 44 Crestview 41
Week 6 – Spencerville 35 Columbus Grove 7
Week 7 – Lima Senior 28 Findlay 21 OT
Week 8 – Delphos Jefferson 20 Crestview 12
Week 9 – St. Marys 13 Wapak 7
Week 10 – Toledo Central Catholic 35 Lima Senior 34
Week 11 – St. Henry 37 Spencerville 22
Week 11 – Ft. Recovery 58 Ada 21 
Week 12 – Ottawa-Glandorf 33 Indian Lake 28 


2017
Week 1 – Coldwater 35 Kenton 28
Week 2 – St. Marys 21 Ottawa-Glandorf 13
Week 3 – Marion Local 13 Coldwater 7
Week 4 – Crestview 40 Bluffton 20
Week 5 – Wapak vs Elida
Week 6 – Wapak vs Bath
Week 7 – Crestview 49 Ada 21
Week 8 – Lima Senior 62 Findlay 38
Week 9 – Toledo St. John’s 47 Lima Senior 22
Week 10 – Delphos St. John’s 12 Coldwater 7
Week 11 – Spencerville 34 Mechanicsburg 0
Week 12 – Marion Local 35 Spencerville 0 
Week 13 – Marion Local 33 Coldwater 0
Week 14 – Marion Local 31 Liberty-Benton 13


2018
Week 12 – Coldwater 20 St. Henry 19


2020
Week 1 – Spencerville 35 Crestview 14
Week 2 – Allen East 46 Bluffton 22
Week 3 – Van Wert 34 Wapak 0
Week 3 – Liberty-Benton 47 LCC 28
Week 4 – Ottawa-Glandorf 20 Bath 17
Week 5 – St. Marys 10 Shawnee 7
Week 6 – Findlay 31 Lima Senior 6
Week 7 (Playoff) – Wapak 15 Shawnee 0
Week 7 (Playoff) – Bath 37 Swanton 0
Week 8 (Playoff) – Spencerville 28 McComb 20
Week 8 (Playoff) – Minster 14 Allen East 6
Week 9 (Playoff) – LCC 53 Mohawk 20
Week 10 (Playoff) – LCC 41 Crestview 14
Week 11 (Playoff) – LCC 62 Hopewell-Loudon 20
Week 12 (Playoff) – New Bremen 28 LCC 26


2021
Week 1 (Thursday) – Shawnee 20 LCC 13
Week 1 (Friday) – Marion Local 31 Wapak 6
Week 2 – Allen East 61 Perry 20
Week 3 – Ottawa-Glandorf 28 Elida 7
Week 4 (Friday) – Bath 27 Elida 7
Week 4 (Saturday) – LCC 41 Huron 28
Week 5 – Columbus Grove 34 Allen East 7
Week 6 – St. Marys 25 Shawnee 3
Week 7 – Wapak 30 Elida 13
Week 8 – Shawnee at Ottawa-Glandorf
Week 9 – Spencerville at Columbus Grove
Week 10 – Lima Senior at Findlay


HIGH SCHOOL BASKETBALL

2013-2014
11/29/13 – Elida vs Bath (Tipoff Classic)
11/29/13 – LCC vs Shawnee (Tipoff Classic)
11/30/13 – LCC vs Elida (Tipoff Classic)
11/30/13 – Bath vs Shawnee (Tipoff Classic)
12/06/13 – Elida vs Spencerville
12/13/13 – Lincolnview vs Allen East
12/21/13 – Findlay vs Bath
12/27/13 – Shawnee vs Perry
12/28/13 – Lima Senior vs Elida
1/10/14 – Elida vs St. Marys
1/11/14 – Bath vs Spencerville
1/13/14 – Lima Senior vs Fremont Ross
1/17/14 – Bath vs St. Marys
1/18/14 – Lima Senior vs Ottawa-Glandorf
1/24/14 – Elida vs Shawnee
2/8/14 – Defiance vs Lima Senior
2/11/14 – LCC vs Lima Senior
2/14/14 – Bath vs Elida
3/5/14 – Elida vs Kenton (District Semi)
3/5/14 – Bath vs Upper Sandusky (District Semi)
3/8/14 – Elida vs Bath (District Final)
3/13/14 – Defiance vs Bath (Regional Semi)
3/15/14 – Norwalk vs Bath (Regional Final)


2014-2015
12/5/14 – LCC vs Bath (Tipoff Classic)
12/5 – Shawnee vs Elida (Tipoff Classic)
12/6 – Shawnee vs Bath (Tipoff Classic)
12/6 – LCC vs Elida (Tipoff Classic)
12/9 – Lima Senior vs Wapak
12/12 – Elida vs Spencerville
12/13 – Lima Senior vs Celina
12/19 – Elida vs Defiance
12/23 – Fremont Ross vs Lima Senior
1/2/15 – Spencerville vs Kalida
1/3 – Lima Senior vs Elida
1/6 – Lima Senior vs Findlay
1/9 – Shawnee vs Van Wert
1/16 – Wapak vs Bath
1/23 – Lima Senior vs Toledo St. Francis
1/27 – Lima Senior vs LCC
1/30 – Columbus Grove vs Spencerville
2/3 – Perry vs Bath
2/6 – Spencerville vs Crestview
2/7 – Lima Senior vs Van Wert
2/13 – Ottawa-Glandorf vs Elida
2/17 – Lima Senior vs Toledo Whitmer
2/20 – Crestview vs Bluffton
2/27 – Columbus Grove vs Crestview
3/3 – Bath vs Tiffin Columbian (Sectional Semi)
3/6 – Bath vs Elida (Sectional Final)
3/6 – Fremont Ross vs Lima Senior (Sectional Final)
3/10 – Marion Local vs New Bremen (District Semi)
3/10- Spencerville vs Perry (District Semi)
3/11 – Elida vs Celina (District Semi)
3/11 – St. Marys vs Wapak (District Semi)
3/12 – Lima Senior vs Findlay (District Semi)
3/13 – Marion Local vs Spencerville (District Final)
3/14 – Celina vs St. Marys (District Final)
3/14 – Lima Senior vs Ashland (District Final)
3/17 – Marion Local vs Jackson Center (Regional Semi)
3/19 – Lima Senior. vs Tol. St. John’s (Regional Semi)
3/20 – Marion Local vs Tri-Village (Regional Final)
3/21 – Lima Senior. vs Lakewood St. Ed’s (Regional Final)
3/26 – Wayne Trace vs Harvest Prep (State Semi)
3/26 – LCC vs Chaminade-Julienne (State Semi)
3/27 – Defiance vs Dayton Dunbar (State Semi)
3/28 – LCC vs Cleveland VASJ (State Final)
3/28 – Defiance vs Cleveland CC (State Final


2015-2016
11/27/15 – (Tipoff Classic)
11/27 – (Tipoff Classic)
11/28 – (Tipoff Classic)
11/28 – (Tipoff Classic)
12/4 – Elida vs Spencerville
12/11 – Spencerville vs Lincolnview
12/18 – Lima Senior vs Hazelwood (MO)
12/19 – Lima Senior vs Dayton Dunbar
12/22 – Lima Senior vs Findlay
12/29 – Kalida vs Spencerville
12/30 – Wapak vs Perry
1/8 – Defiance vs Bath
1/15 – Ottawa-Glandorf vs Shawnee
1/16 – Lima Senior vs Ottawa-Glandorf
1/22 – Lima Senior vs Toledo St. John’s
1/26 – Lima Senior vs LCC
1/29 – Shawnee vs Elida
2/2 – Lima Senior vs Fremont Ross
2/5 – Lima Senior vs Findlay
2/6 – Spencerville vs Marion Local
2/12 – Ottawa-Glandorf vs Elida
2/19 – Crestview vs Bluffton
2/23 – Elida vs Bath
2/26 – Elida vs Shawnee (Tournament)
2/26 – Lima Senior vs Anthony Wayne (Tournament)
3/1 – Perry vs Fort Recovery (District Semi)
3/2 – Elida vs Defiance (District Semi)
3/3 – Lima Senior vs Toledo Whitmer (District Semi)
3/4 – Perry vs St. Henry (District Final)
3/5 – Lima Senior vs Toledo St. John’s (District Final)
3/5 – Ottawa-Glandorf vs Defiance (District Final)
3/8 – Perry vs Yellow Springs (Regional Semi)
3/9 – Lima Senior vs Lorain (Regional Semi)
3/10 – Ottawa-Glandorf vs Lexington (Regional Semi)
3/12 – Lima Senior vs Canton McKinley (Regional Final)
3/18 – Lincolnview vs Jackson Center (State Semi)
3/18 – Lima Senior vs Wilmington (State Semi)
3/19 – Lincolnview vs Cornerstone Christian (State Final)
3/19 – Lima Senior vs Westerville South (State Final)


2016-2017
1/3/17 – Lima Senior 77 Fremont Ross 46
1/6 – Findlay 67 Lima Senior 56
1/13 – Wapak 48 Elida 41
1/14 – Bath 41 Spencerville 40
1/20 – Ottawa-Glandorf 72 Shawnee 59
1/21 – Lima Senior 63 Ottawa-Glandorf 41
1/24 – Lima Senior 64 LCC 55
1/27 – Lima Senior 54 Toledo St. Francis 51
2/3 – Elida 78 Shawnee 67 OT
2/4 – Lima Senior 82 Toledo Rogers 77
2/10 – Spencerville 43 Crestview 41
3/11 – Marion Local vs Wayne Trace
3/17 – Parma Hts. Holy Name vs Elida (Regional Final)
3/23 – Perry vs Columbus Wellington (State Semi)
3/23 – Delphos St. John’s vs Lutheran East (State Semi)


2020-2021
11/27 – LCC 62 Bath 55
11/27 – Shawnee 95 Elida 38
11/28 – Bath 57 Elida 46
11/28 – Shawnee 79 LCC 37
12/1 – Wapak 53 Bellefontaine 32
12/4 – Ottoville 55 Columbus Grove 44
12/5 – Spencerville 74 Fort Jennings 60
12/8 – Kalida 53 Pandora-Gilboa 22
12/11 – Delphos Jefferson 59 Allen East 53
12/12 – LCC 69 Ottawa-Glandorf 65
12/15 – Shawnee 77 Perry 47
12/18 – Ottawa-Glandorf 67 St. Marys 47
12/19 – Kalida 71 Spencerville 44
12/22 – Fort Jennings 53 Temple Christian 27
12/23 – Kalida 52 Lincolnview 49
1/2 –  Ottawa-Glandorf 63 Bluffton 50
1/5 –Lima Senior 65 Fremont Ross 42
1/8 – Lima Senior 70 Findlay 53
1/9 – LCC 63 Perry 42
1/15 – Columbus Grove 67 Spencerville 35
1/16 – LCC 55 Elida 37
1/19 – Columbus Grove 63 Bath 49
1/22 – Shawnee 72 Van Wert 46
1/23 – Kalida 57 Leipsic 34
1/26 – Bath 54 Perry 48
1/29 – Shawnee 58 Ottawa-Glandorf 52
1/30 – Van Wert 61 LCC 57
2/2 – Columbus Grove 62 Pandora-Gilboa 46
2/5 – Allen East 75 Bluffton 68
2/6 – Lima Senior 67 LCC 45
2/9 – Elida 64 Bluffton 60
2/12 – Ottoville 57 LCC 41
2/13 – Ottoville 65 Leipsic 40
2/18 – Continental 50 Pandora-Gilboa 40
2/19 – Perry 84 Allen East 55
2/20 – Shawnee 71 Lima Senior 65
2/23 – Kalida 53 Continental 15 (Sectional Semifinal)
2/24 – Bath 48 Del. Jefferson 40 (Sectional Semifinal)
2/26 – Lincolnview 44 Kalida 32 (Sectional Final)
2/27 – Bath 57 LCC 52 (Sectional Final)
3/2 – Columbus Grove 44 Lincolnview 38 (District Semifinal)
3/2 – Ottoville 58 Crestview 49 (District Semifinal)
3/3 – Shawnee 56 Defiance 38 (District Semifinal)
3/3 – St. Marys 58 Wauseon 48 (District Semifinal)
3/4 – Ottawa-Glandorf 56 Coldwater 53 (OT) (District Semifinal)
3/4 – Wayne Trace 60 Bath 45 (District Semifinal)
3/5 – Columbus Grove 61 Ottoville 48 (District Final)
3/6 – Ottawa-Glandorf 56 Wayne Trace 28 (District Final)
3/7 – Shawnee 65 St. Marys 52 (District Final)
3/9 – Columbus Grove 48 Carey 45 (Regional Semifinal)
3/9 – New Bremen 51 Antwerp 43 OT (Regional Semifinal)
3/10 – Ottawa-Glandorf 52 Archbold 48 (Regional Semifinal)
3/11 – Shawnee 76 Shelby 67 (Regional Semifinal)
3/12 – Columbus Grove 50 New Bremen 48 (Regional Final)
3/13 – Shawnee 88 Akron Buchtel 74 (Regional Final)
3/13 – Ottawa-Glandorf 64 Johnstown-Monroe 56 (Regional Final)
3/19 – Botkins vs Richmond Heights (State Semifinal)
3/19 – Columbus Grove 58 New Boston Glenwood 53 (State Semifinal)
3/19 – Cleveland Heights Lutheran East 58 Ottawa-Glandorf 52 (State Semifinal)
3/20 – Akron St. Vincent-St. Mary 71 Shawnee 42 (State Semifinal)
3/21 – Botkins 60 Columbus Grove 44 (State Final)


2021-2022

11/26 – Shawnee vs Bath (Tipoff Classic)
11/26 – LCC vs Elida (Tipoff Classic)
11/27 – Tipoff Classic Consolation
11/27 – Tipoff Classic Final
11/30 – Wapak at Bellefontaine
12/3 – Columbus Grove at Ottoville
12/7 – Kalida at Pandora-Gilboa
12/10 – Ottawa-Glandorf at Wapak
12/11 – Ottawa-Glandorf at LCC
12/14 – Shawnee at Perry
12/17 – Kalida at LCC
12/21 – Toledo St. Francis at Lima Senior
1/4 – Allen East at Temple Christian
1/7 – Bath at Elida
1/8 – Spencerville at Bath
1/14 – Lima Senior at Findlay
1/15 – Lima Senior at Ottawa-Glandorf
1/18 – Lima Senior at LCC
1/21 – St. Marys at Shawnee
1/22 – Lima Senior at Shawnee
1/25 – Perry at Bath
1/28 – Spencerville at Bluffton
1/29 – New Knoxville at Spencerville
2/1 – Van Wert at Delphos St. John’s
2/4 – Ottawa-Glandorf at Shawnee
2/8 – Delphos Jefferson at LCC
2/11 – St. Marys at Bath
2/12 – Columbus Grove at Miller City
2/15 – Kalida at Shawnee
2/17 – Fort Jennings at Leipsic
2/18 – Shawnee at Elida
2/19 – Allen East at Perry